Pedofil içerikli kitabın yazarı Abdullah Şevki’den yüzsüz ifade: Bu bir akım

Dün yaşanan bir son dakika gelişmesi Türkiye’de milyonların tepkisini çekti. Sözde yazar Alaattin Topçu’nun yazdığı bir kitabın içeriğinde pedofili sözleri üzerine resmi kurumlar harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2013 yılında yayınlanan “Zümrüt Apartmanı” kitabıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 226’ncı maddesi uyarınca ‘müstehcenlik’ suçundan hemen soruşturma başlattı. Okuyanlarının kanını donduran pedofili sözleri ülke gündeminde infial etkisi yaratan kitabın yazarı Abdullah Şevkiile yayınevinin sahibi Alaattin Topçu, gözaltına alındı.

Kitapta küçük bir çocukla yaşanan cinsel ilişkiyi şehvetli satırlarla anlatan Şevki, “Kirli gerçekçilik benim beğendiğim bir akım ve bu akım üzerine deneme yaptığım bir öyküdür” savunmasını yaptı. Yayınevi sahibi de yazara aynı şekilde destek verdiğini anlattı. Poliste sorgusu tamamlanan zanlılar, adliyeye sevk edildi. Topçu utanmadan, görüntü alan basın mensuplarına, “Siz asıl tacizcilerin peşinden koşun” diyerek tepki gösterdi. Tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen Topçu ve Şevki, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Pedofil içerikli kitabın yazarı Abdullah Şevki'den yüzsüz ifade: Bu bir akım 1

Karara bakanlık avukatları başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Türkiye Barolar Birliği internet sitelerinde satışı devam eden kitabın toplatılmasını istedi. Şüphelilerin haklarında çocuğun cinsel istismarı”, suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

SKANDAL KİTABIN YAZARINDAN YÜZSÜZ SAVUNMA

Yazar Abdullah Şevki’nin kitabında yer alan bir öyküde, bir yaşın altında bir çocuğa yapılan cinsel istismar satırları Türkiye’nin gündemine oturdu. Yazar bu konuyla ilgili, “Kirli Gerçekçilik benim beğendiğim bir akım ve bu akım üzerine deneme yaptığım bir öyküdür” derken yayınevi de Şevki’yi savundu. Öte yandan o satırlar, hukukçuları da harekete geçirdi ve satışı devam eden kitabın toplatılması talep edildi. Konu ile ilgili görüşünü aldığımız yazar Öner Yağcı ise “Bir işkence sahnesinin açık açık yazılması nasıl rahatsız ediciyse bir çocuğa yapılan cinsel istismarın da kurgu dahi olsa açık açık yazılması, son derece çirkin…” dedi.

Abdullah Şevki, Kurgu Kültür Merkezi Yayınları etiketiyle yayınlanan “Zümrüt Apartmanı” kitabında, pedofili içeren, satırların yer aldığı ortaya çıktı

BİR SKANDAL DA YAYINEVİNDEN

Kitabın yayıncısı Kurgu Kültür Merkezi Yayınları’da konuyla ilgili bir açıklama yaparak Şevki’nin yanında yer aldıklarını belirtirken, yayınevi sahibi Alaattin Topçu ise kişisel sosyal medya hesabı Instagram’dan Abdullah Şevki ve “Zümrüt Apartmanı” kitabını savundu. Kendisi de aynı zamanda şair ve yazar olan Topçu, “Sizin o karga beyniniz Abdullah Şevki’yi, Alaattin Topçu’yu, Kurgu’yu kaldıramaz. O nedenle linç kültürünüz tarihin her döneminde yenilgiye ve zavallılığa mahkumdur” paylaşımında bulundu. Topçu daha sonra paylaşımını sildi.

‘Zümrüt Apartmanı’ adlı kitabın yazarı Abdullah Şevki ve yayınevi sahibi Alaattin Topçu adliyeye sevk edildi.

ZÜMRÜT APARTMANI KİTABI KAÇ YILINDA BASILDI VE KONUSU NE?

İlgili kitap 2013 yılında basılırken, kitabın konusu ve içerdiği iğrenç ifadelere yayın politikamız gereği yer veremiyoruz.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.