Piyasa ajandası: Gün ortasını Ekonomi Hattı derledi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısını yüzde 0,37 artışla 97.371,10 puandan tamamladı. Yabancılardaki yuan ÖST miktarı Mart’ta 39 ayın zirvesine çıktı. Küresel petrol arzı martta bir önceki aya göre günlük 340 bin varil azalışla yaklaşık 99 milyon 200 bin varile geriledi. Altın Fed tutanakları sonrası kazancını korudu. Avrupa Merkez Bankası’nın bu yıl faiz indirimine gitmesine ilişkin beklentiler artıyor. Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol stoklarının artmasının OPEC’in üretim kısıntılarına ağır basması ile geri çekildi. Rabobank bir raporunda ABD’nin gelecek sene resesyona gireceğini ve Fed’in faiz indireceğini söyledi.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 18 Nisan vadeli repo ihalesi ile piyasaya 19 milyar 999 milyon 999 bin 994 lira verdi. Piyasalarda gün ortası şu şekilde oldu:

Borsa İstanbul’da gün ortası
İstanbul serbest piyasada dolar 5,7180 liradan, avro 6,4600 liradan işlem görüyor. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısını yüzde 0,37 artışla 97.371,10 puandan tamamladı. Endeks, sürekli müzayede işlemlerine ara verilen saat 13.00’e kadar, önceki kapanışa göre 356,08 puan değer kazandı. Dün, 97.015,02 puandan kapanan BIST 100 endeksi, güne 212,15 puan ve yüzde 0,22 artışla 97.227,16 puandan başladı. Endeks, en düşük 96.622,79 puanı, en yüksek 97.530,85 puanı gördü. Günün ilk yarısında mali endeks yüzde 0,73, hizmetler endeksi yüzde 0,25 değer kazandı, teknoloji endeksi yüzde 0,17 değer kaybetti, sanayi endeksi ise yatay seyretti. Önceki kapanışa göre günün ilk yarısında Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerden 184’ü yükseldi, 155’i değer kaybetti. En çok işlem gören hisse senetleri Türk Hava Yolları, Halkbank, Garanti Bankası, Akbank ve Kardemir (D) oldu.

Altının onsu 1.304,79 dolar seviyesinde
Uluslararası piyasalarda avro/dolar paritesi 1,1278, sterlin/dolar paritesi 1,3089, dolar/yen paritesi 111,11 düzeyinde seyrediyor. İstanbul serbest piyasada dolar 5,7180 liradan, avro 6,4600 liradan satılıyor. Uluslararası piyasalarda altının onsu 1.304,79 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise 71,40 dolardan işlem görüyor.


“Yabancılardaki yuan ÖST miktarı Mart’ta 39 ayın zirvesine çıktı

Yabancıların sahip olduğu yuan cinsinden Çin şirket tahvilleri Mart ayında 39 ayın zirvesine çıktı. Yurt dışı yerleşiklerin yuan cinsinden Çin şirket tahvillerine yönelik ilgisi giderek artıyor. Yabancıların elindeki yuan cinsinden özel sektör tahvili miktarı Mart ayında 77.6 milyar yuan (11.5 milyar dolar) ile 39 ayın zirvesine çıktı. Yurt dışı yerleşiklerin Çin tahvillerine ilgisi, yuan cinsinden Çin hazine ve banka tahvillerinin Nisan’da Bloomberg Barclays Global Aggregate Endeksi’ne eklenmesinden kısa süre önce başlamıştı.


Küresel petrol arzı Mart’ta azaldı
Küresel petrol arzı martta bir önceki aya göre günlük 340 bin varil azalışla yaklaşık 99 milyon 200 bin varile geriledi. Uluslararası Enerji Ajansının aylık petrol piyasası raporuna göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi günlük 550 bin varil azalarak 30 milyon 130 bin varil oldu. Ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 5 milyon 570 bin varil oldu. Böylece OPEC’in toplam petrol üretimi günlük 35 milyon 700 bin varil olarak gerçekleşti. Martta OPEC içinde günlük bazda en fazla üretim artışı Libya’da oldu. Libya’da günlük üretim 200 bin varil artışla 1 milyon 100 bin varile çıktı.


Altın Fed tutanakları sonrası kazancını korudu
Altın fiyatları, Fed tutanaklarının faiz artırımına ara verileceğini teyit etmesinin ardından 2 haftanın en yüksek seviyesi yakınında seyretti. Altın fiyatları, Fed’in son toplantısının tutanaklarının ve beklenmedik şekilde yumuşak çıkan ABD enflasyonunun, ABD merkez bankasının yılın kalan kısmında faiz artırımına ara vereceğine ilişkin yatırımcı beklentilerini güçlendirmesi sonucu yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesi yakınında seyretti.


Piyasada izlenecek önemli gelişmeler
ABD’de çekirdek tüketici fiyatları endeksi Mart ayında, veri toplama metodolojisinin değiştirilmesi sonrası giyim kuşam fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile beklenenden az yükseldi. Brexiti kaotik bir anlaşmasız ayrılığı önlemek için Ekim sonuna kadar ertelendi ve bu durum, İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) ile bağlarına ilişkin altı ay daha siyasi belirsizlik riskini işaret ediyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi büyümesinin bu yıl daha da soğuduğunu ve durumun daha da kötüleşebileceğini söyledi. Draghi’nin zayıflamanın bu yılın kalan kısmına da yansıyacağını kaydetmesinin ardından yılın ikinci yarısında sıçrama olabileceğine ilişkin umutlar azaldı.


AMB’den faiz indirimi beklentileri artıyor
Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin görevi bırakmadan önce bu yıl faiz indirimine gitmesi yönündeki trader beklentileri artıyor. Eonia’ya dayalı forward kontratları, gelecek yılın sonuna doğru faiz artırımına gidilmesi öncesinde, bu yılın Ekim ayında mevduat faizinde indirime gidileceği yönünde belli belirsiz sinyaller veriyor. Gösterge sadece bir ay önce AMB’nin bir önceki toplantısı sonrasında hiçbir faiz indirimi sinyali vermezken, 2020 için 10 baz puanlık faiz artırımını işaret ediyordu.


Petrol ABD’de stokların artması ile geri çekildi
Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol stoklarının 2017’nin sonlarından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının, OPEC’in üretimi kısma çabalarına ağır basmasının ardından kazançlarını 5 ayın zirvesinin ötesine taşımakta güçlük çekiyor. Vadeli petrol kontratları New York’ta, Çarşamba günü yüzde 1 yükselmesinin ardından yüzde 0.6 kadar düştü. Enerji Enformasyon idaresi’nin (EIA) resmi verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 7.03 milyon varil arttı. Bu durum, OPEC’in aylık raporunda üretimin geçen ay günlük 534,000 varil azalarak 30 milyon varil civarına indiğini kaydettiği bir dönemde, Suudi Arabistan öncülüğünde arz bolluğunu gidermeye yönelik çabaları zayıflatıyor.


Rabobank: Fed 2020’de faiz indirebilir 
Rabobank bir raporunda Fed’in hala ekonominin iyi yönde olduğunu belirttiğini, ancak kurum olarak 2020’de ülkede resesyon beklediklerini ve buna bağlı olarak faiz indirimi öngördüklerini bildirdi. Fed’in dünkü toplantı tutanaklarında yer alan mesajları sıralayan kurum şu değerlendirmeleri yaptı; “Fed’in 19 – 20 Mart’a ait toplantı tutanakları, zayıf enflasyonist baskılar ve ekonomik görünümdeki aşağı yönlü riskler nedeniyle Komite’nin bu yıl için faiz artış tahminlerini ikiden sıfıra indirdiğini gösteriyor. “


TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 20 milyar lira verdi 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 18 Nisan vadeli repo ihalesi ile piyasaya 19 milyar 999 milyon 999 bin 994 lira verdi. İhaleye 30 milyar 500 milyon liralık teklif geldi. İhalede en düşük, ortalama ve en yüksek basit faiz yüzde 24,00 olurken, en düşük, ortalama ve en yüksek bileşik faiz ise yüzde 27,05 seviyesinde gerçekleşti. 


EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.