Satın alma-birleşmelerde ihracatçı şirketler öne çıkacak

Dünya Gazetesi olarak 2020 satın alma&birleşme gündemine ilişkin düzenlediğimiz ankete göre yeni yılda ihracatçı yönü kuvvetli şirketler satış masasında daha çok öne çıkacak. Teknoloji ve enerjinin yanı sıra imalat sektörlerine ilgi yüksek olacak. Mustafa Kemal ÇOLAK'ın haberi..

Türkiye ekonomisinde satın alma birleşme işlemlerindeki performans, son iki ayının yaşandığı 2019’da beklentilerin altında kaldı. Yılın 9 aylık bölümünde 159 işlemde 3 milyar dolara yakın bir değerde satın alma birleşme işlemi gerçekleşti. Bu verinin, Dünya tarafından çeşitli kurumlardan ve piyasa bilgilerinden derlendiğini, içinde satış rakamı açıklanmayan işlemleri de kapsadığını belirtelim. Piyasa uzmanları, yılın son çeyreğinde satın alma işlemlerinde ciddi bir yoğunluğun yaşandığına dikkat çekiyorlar. PwC Türkiye Bankacılık ve Sermaye Piyasaları Sektörü Lideri Serkan Tarmur, içinde bulunduğumuz dönemlerde M&A işlemlerinde ciddi bir hareketliliğin yaşandığını ifade ediyor. Tarmur, “Bu hareketlilik deleveraging amaçlı yani firmaların kredilerini azaltmaya yönelik gerçekleşiyor” dedi.

Bu trafik ışığında yılın son çeyreğinde M&A işlemlerinde ciddi bir yükselme yaşanacak gibi duruyor. Bu durum da yılsonu itibari ile işlemlerin 4 milyar doların üzerine çıkacağını düşündürüyor.

Bu yıla ilişkin yapacağımız değerlendirmede belki de ilk sıraya, geçen yıllara göre bir hayli az olan hatta realize olmayan milyar dolarlık büyük yatırımları koymamız gerekir. 9 aylık süreçte 500 milyon doların üzerinde gerçekleşen satın alma/birleşme işlemi ortaya çıkmadı. Büyük işlemin olmamasının en büyük nedeni olarak belirsizliğin gösterilmesi gerektiğini ifade eden Stage Capital Partner’i Mete İkiz, “Yanı sıra büyük işlem bazında tüm dünyada ciddi bir rekabet var. Bizim milyar dolarlık private equity’leri çekebilmemiz için ülke olarak yeni bir hikaye yazmamız gerekir” diye konuşuyor.

Bu yıla ilişkin işlem bazında düşük olmayan ancak değer bazında da yüksek olmayan bir 2019 gerçeğinden söz edebiliriz. Bu tablonun ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden birini sektörel dağılımda görebiliriz. 159 işlemin içinde 40 satış ile bilişim ilk sırada çıktı. Tahmin edileceği gibi genelde birinci faz girişimcinin yer aldığı sektördeki işlemler değer bazında düşük kaldı. 2019 yılı dokuz ayda, 58 yabancı, 101 yerli yatırımcı işlemi olmak üzere 159 işlem gerçekleşti. Değeri açıklanan 18 yabancı yatırımcı işleminde, 1,5 milyar dolar işlem hacmine ulaşıldı. Değeri açıklanan 47 yerli yatırımcı işleminde yaklaşık 620 milyon dolar hacim oluştu.

Sürpriz satışlar gündemde

TMSF’ye devredilen şirketlerin satışı, TDİ’ye ait limanlar, EÜAŞ’a ait çeşitli elektrik üretim varlıkları ve Spor Toto özelleştirmeleri yakından izlenecek. Yanı sıra şirketlerin gündeminde önemli satış ve satın alma gündemleri var.

Satın alma-birleşmelerde ihracatçı şirketler öne çıkacak 1

Bu noktada beklenen işlemler içinde Mc Donalds’ın yılsonuna kadar satış işleminin tamamlanacağına dair açıklama Dünya’ya özel yapıldı. Popülaritesi düşünüldüğünde yılın belki de en konuşulacak işlemlerinden biri olmaya aday Mc Donald’s satışı ile ilgili olarak Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu, “Satış ile ilgili kısa listemiz oluştu. Yerli ve yabancı adaylarımız var. Satış işleminin yılsonuna kadar tamamlanacağını düşünüyoruz” diyor.

Bu yıla ilişkin sürpriz bir satış kararı da Demirören Holding’ten geldi. Total Oil Türkiye ve Moil şirketlerinde yaklaşık 900 istasyon ile faaliyet gösteren Demirören Holding ile masaya oturan OYAK, şirketlerde kapsamlı incelemelere başladı. İhracat odaklı büyümeyi gündemine alan Kibar Holding’in CEO’su Haluk Kayabaşı, “Almanya pazarında satın alma yapabiliriz” diye konuşurken, İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın da bünyesine yeni markalar alabileceklerine vurgu yapıyor.

2020’de ne bekleniyor?

Alanlarında uzman 8 ismin hepsinin ortak kanısı 2020’deki satışlarda ihracatçı şirketlerin ağırlığının artacağı yönünde. Üretiminin en az yarısını ihraç eden şirketlerin içinde olduğu imalat sektörleri satın alma birleşmelerde önemli rol oynayacak. Gıda, ilaç, otomotiv yan sanayi, yeme içme sektörleri öne çıkacak. Yanı sıra teknoloji şirketleri, lojistik firmaları başta olmak üzere hizmet sahası 2020’nin cazip alanları arasında yer alacak.

KOBİ ağırlıklı bir satış gündeminin olacağını söylemeliyiz 2020 yılında. Ciroları 50 milyon dolara kadar olan şirketlerin satış işlemlerini daha çok göreceğiz.

Yanı sıra Avrupa başta olmak üzere yabancı alıcılar, daha çok Rusya’dan ve özellikle Uzak Doğu’dan gelecek. Uzak Doğu’da ağırlık Çin ve Japonya olacak.

Satın alma/birleşmede 2020 gündemine ilişkin beklentiler

Özge Gürsoy Büyükavşar
EY Türkiye Kurumsal
Finans Bölüm Başkanı

Hangi sektörler öne çıkacak?
Bilişim ve teknoloji şirketleri öne çıkacak. İhracat odaklı imalat, kimya, yiyecek/içecek ilgi çekmeyi sürdürecek. Enerji ve altyapı/ulaşımda satışlar gerçekleşebilir.

Satış masasına en çok hangi büyüklükteki şirketler konacak?

10-50 milyon dolar ve 50-100 milyon dolar aralığındaki şirketler. 

Global alıcılar en çok hangi bölgelerden beklenmeli?

AB ve Uzakdoğu’nun talebi sürecek.

Çarpanlar ne yönde yükselir?
Yiyecek/içecek, bilişim ve teknoloji, ihracat odaklı ve katma değerli imalat ile finansal hizmetler sektörlerinin değerleri yükselecek.

Müşfik Cantekinler
KPMG Türkiye Danışmanlık
Bölüm Başkanı

Hangi sektörler öne çıkacak?
İhracata dönük endüstriyel üretim, kimya, otomotiv yan sanayi, ambalaj ile orta vadede bu sektörlere ek bankacılık, sigorta, tüketici ürünleri ve perakende.

Satış masasına en çok hangi büyüklükteki şirketler konacak?

KOBİ ve orta büyüklükte şirketlerde olmasını beklemekteyiz. 1-10 milyon ile 10-50 milyon dolar ciro aralığı. 

Global alıcılar en çok hangi bölgelerden beklenmeli?

Uzakdoğulu ve özellikle Japon yatırımcıların ilgisinin arttığını görmekteyiz. AB ilgisi de yüksek. 

Çarpanlar ne yönde yükselir?

Katma değerli üretim yapan ve ihracata yönelik satış gerçekleştiren şirketlerde olabileceğini düşünmekteyiz.

Aydın Eralp
İş Yatırım Birleşme ve
Devralma Müdür Yardımcısı

Hangi sektörler öne çıkacak?
Enerjide varlık satışı, özel sektör limanlarında ortaklık/veya yüzde 100 satış olasılıklarının araştırılması, kimya şirketlerinde işlemler olması ve altyapı odaklı projelerde hisse satışları olması beklenmektedir. 

Satış masasına en çok hangi büyüklükteki şirketler konacak? 
Türkiye’nin KOBİ ülkesi olması sebebiyle 100 milyon dolara kadar cirolu şirketler. 

Global alıcılar en çok hangi bölgelerden beklenmeli?

AB, Ortadoğu ve Uzakdoğulu yatırımcılar öne çıkacak.

Çarpanlar ne yönde yükselir?
İhracat odaklı çalışan sektörlerde yabancı para bazlı büyüme olması sebebiyle çarpanların yükselmesini bekliyoruz. Ambalaj, otomotive yan sanayi gibi sektörlerin çarpanlarının yükselmese bile düşmesini beklemiyoruz.

Ahmet Faralyalı
Mediterra Capital Kurucu
Ortağı ve Yatırım Komitesi Üyesi

Hangi sektörler öne çıkacak?
Mediterra ve ortakları, Türkiye’de her dönemde karlı ve beş yılda 2-3 kat büyüyebilecek şirketlere yatırım yapmaya devam edecektir.

Satış masasına en çok hangi büyüklükteki şirketler konacak?
En çok özkaynak yatırımına ihtiyaç duyan şirketler, 10 milyon dolar ile 50 milyon dolar arasında ciroya sahip olanlardır.

Global alıcılar en çok hangi bölgelerden beklenmeli?

Önümüzdeki dönemde satın alma işlemlerinde daha çok AB bölgesinden yatırımcılar daha aktif olur.

Çarpanlar ne yönde yükselir?
E ticaret şirketleri değerlemelerinde yükseliş olur. Türkiye’nin potansiyeli daha iyi anlaşılacak. Bankaların karlılıkları geri gelir ise (reel) çarpanları tekrar defter değerinin 1x’na gelmeli.

Mete İkiz
Stage Capital Partner

Hangi sektörler öne çıkacak?
Başta yazılım geliştirme ve nanoteknoloji olmak üzere bilim ve teknoloji, temel tüketici ürünleri, lojistik, ilaç üretimi, eğitim, turizm ile enerji ve doğal kaynakların uluslararası bazda en fazla ilgi çekecek sektörler olacağını düşünüyorum.

Satış masasına en çok hangi büyüklükteki şirketler konacak?
Ülkemizin avantajlarından dolayı uluslararası büyük sermayenin radar ekranında hak ettiği yeri yeniden alacağına inanıyor ve bu kapsamda ilginin ağırlıklı olarak 50 milyon dolar üzerinde ciro üreten şirketlere yöneleceğini düşünüyorum.

Global alıcı nereden gelecek ar en çok hangi bölgelerden beklenmeli?
Önümüzdeki dönemde Rusya ve Çin ve Japon ağırlıklı Uzakdoğu kökenli yatırımcıların ülkemizdeki satın alma işlemlerinde daha aktif bir konumda olacaklarını düşünüyorum.

Çarpanlar ne yönde yükselir?
Birinci soruya ilişkin yukarıda saydığım sektörlerde faaliyette bulunan ve satışlarında önemli oranda ihracat gerçekleştiren şirketlerin değerleme çarpanlarında yükselme beklemekteyim.

Serkan Kızıl
Taxim Capital Kurucu Ortak

Hangi sektörler öne çıkacak?

Teknoloji, yeme içme, özellikle üretim sektörleri cazip olacaktır. 

Satış masasına en çok hangi büyüklükteki şirketler konacak?
Ciro büyüklükleri açısından, 10 ile 50 milyon dolar ile 50 ile 100 milyon dolar aralıklarındaki şirketler işlemlerde daha çok öne çıkacaktır.

Global alıcılar en çok hangi bölgelerden beklenmeli?

Önümüzdeki dönemde satın alma işlemlerinde AB ülkelerinden yatırımcıların daha aktif olacağı düşünülebilir.

Çarpanlar ne yönde yükselir?
Teknoloji, yeme içme ve otomotiv sektörlerine yönelik çarpanlarda yükseliş olur.

Kerim Kotan
Şirket Satın Alma
Birleşme Uzmanı

Hangi sektörler öne çıkacak?

Satışların yüzde 50’si ile yüzde 90’ı ihracat olan otomotiv yan sanayii, ambalaj, bağlantı elemanları, özel yapı ve boya kimyasalları, elektrik ve elektronik elemanları, ısı ve soğutma elemanları gibi; elektronik ve sanal ödeme; B2B hizmet sağlayıcılar ve kimya ürünleri alanlarında çok sayıda işlem olmasını bekliyorum.

Satış masasına en çok hangi büyüklükteki şirketler konacak?
5-50 milyon dolar aralığı bugün en çok ilgi çeken büyüklük. En çok sayıda işlemin bu aralıkta gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Global alıcılar en çok hangi bölgelerden beklenmeli?
İşlem sayısı olarak baktığımızda önümüzdeki 1 sene içinde şirket alan veya ortak olan yabancıların ağırlıklı AB ve ABD’den olduğuna tanık olacağız.

Çarpanlar ne yönde yükselir?
Özellikli kimyasallar, otomotiv yan sanayii ve elektrik ve elektronik elemanlar sahalarında çarpanlarda yükselme gözleyebiliriz.

Serkan Tarmur
PwC Türkiye Bankacılık ve
Sermaye Piyasaları Sektörü Lideri

Hangi sektörler öne çıkacak?

Üretim sektörleri, altyapı hizmet ve lojistik, teknoloji (e-commerce, online oyun, fintech vb) alanlarında birleşme ve satın alma aktivitesinin daha fazla olacağını öngörüyoruz.

Satış masasına en çok hangi büyüklükteki şirketler konacak?

Daha çok 10 ila 300 milyon dolar cirosu olan şirketler. Öte yandan daha az sayıda ancak daha büyük çaplı işlemlerin de olması beklenebilir.

Global alıcılar en çok hangi bölgelerden beklenmeli?
AB kökenli firmaların en aktif yatırımcı olacağını düşünüyorum. Bundan sonra gelecek grup Uzakdoğu (öncelikle Japonya ve Çin olmak üzere) ve Ortadoğu yatırımcıları olacaktır. İngiltere kökenli yabancı fonların da aktif olmalarını bekliyoruz.

Çarpanlar ne yönde yükselir?
Üretim, sanayi ve altyapı hizmetler sektörlerinde çarpanlar artış trendinde olabilir. Ayrıca yeni teknolojide farklı dinamik ve iş modelleri olduğu için klasik FAVÖK odaklı değerlemeden data ve kullanıcı odaklı değerlemeler öne çıkacaktır.

 Satılan varlıkSatın alan şirket ve ülkesiSektörHisse oranı (%)İşlem değeri (Milyon $)
1Boyner Perakende Mayhoola/ KatarPerakende43,9405,2
2Betek BoyaNippon Paint Holdings/ JaponyaKimya95,9245,0
3Ulusoy ElektrikEaton / ABDEnerji82,3235,0
4iyzicoPayU/ HollandaBilişim100,0165,0
5Auto Land OtomotivSBK Holding Hizmetler100,0115,70
6Peker Yüzey TasarımlanLotte Advanced Materials /Güney Koreİmalat72,5111,6
7AES IC İçtaş EnerjiEBRD/ İngiltereEnerji100,0
8Kamil KoçFlixMobility/ AlmanyaTaşımacılık100,093,0
9Oyka KağıtOyak Selüloz ve Kağıtİmalat49,093,0
10Temsa Ulaşım AraçlarıTrue Capital Partners/ İsviçreOtomotiv100,063,3
11AdabankNa0Fi Dış TicaretBanka100,059,2
12Park HyattNusret GökçeTurizm100,057,0
13Halilağa altın madeniCengiz Holdingmaden100,055,0
14Güneş SigortaVakıfbank; Vakifbank POSG Vakfı, Vakıfbank Emekli SandığıFinansal hizmetler50,052,4
15Aktül KağıtBİM ve Topbaş Ailesiİmalat33,040,1
16İhlas Ev Aletleriİhlas Holding; İhlas Pazarlama;İmalat45,427,3
17Ayen EnerjiAydıner İnşaatEnerji38,418,4
18Eczacıbaşı Shire SağlıkBaxalta / İsviçreSağlık50,016,00
19Zingat.comPropertyfinder FZ LLC/ BAEe-ticaret19,712
20YünsaSürmegöz TekstilTekstil57,911,9
21ZingatPropertyfinder Group, General Atlantic/ BEA, ABDBilişim19,711,6
22Kaynak Tekniği SanayiLincoln Electric/ ABDİmalat49,511,3
23ModanisaEBRD/İngiltereBilişim9,99
24Mertinox YapıBahas Holdingİmalat50,09,2
25Karhes ElektrikBereket EnerjiEnerji24,07,2
26Ral Yapı MühendislikRal Yat. Holdingİnşaat100,06,7
27Çumra Güneş EnerjisiKHM EnerjiEnerji100,06,40
28SocioGreenspring Associates; High Alpha Capital/ ABDYazılım6,0
29Sensonet TeknolojiArena Bilgisayar Bilişim100,06,0
30Anadolu Kafkasya EnerjiParavani Energy/ HollandaEnerji7,45,5
31Endeks Gayrimenkul TarımKarsusan Karadeniz Su ÜrünleriSu ürünleri100,05,5
32Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim Toros Tarım Enerji70,05,1
33Akça TohumculukHektaş TicaretYiyecek ve İçecek100,04,7
34Hub Girişim Ser.MV HoldingFinansal hizmetler45,54,2
35Pavo TasarımRast İnşaatİmalat23,03,5
36Atlas Menkul YOMetro Avrasya Georgia J.S.C.Finansal Hizmetler100,03,0
37Proceed LabsUp Group/ FransaBilişim100,02,58
38MeditopiaExisting investors; Investment FundsYazılım2,6
39Altınyağ KombinalarıEvren Ilımanİmalat100,02,3
40MutlubievMaxis Gir. Ser.; Collective Sparkİnternet portalı2,1
41Kuyas Ek Grup İnşaatEK Group Insaat; Burker Tekstilİnşaat54,02,0
42Doğusan BoruÖİBİmalat33,31,7
43OmmaSign212 CapitalBilişim21,41,7
44Gökmedrese Sağlık HizmetleriSas Grup SağlıkSağlık100,01,5
45Zincir Gayrimenkul GeliştirmeKapital Yat.HoldingGayrimenkul geliştirme50,01,5
46Pastavilla operasyonuDurum GıdaGıda imalat100,01,4
47Kolay YazılımMaxis Gir. Ser.Yazılım15,71,3
48Marka Yat. HoldingGayrimenkul25,81,3
49TNB BilgisayarToptan ticaret5,01,2
50Info Yatırım Sibel Gökalp Finansal Hizmetler36,01,2
51Merko GıdaMerko Holding; AetnaGıda imalat7,91,2
52AyasisCapria Ventures / ABDYazılım1
53TarentumEsas Ventures, Emre Kurttepeli, Varol Civil, Ömer Aras, Turgut Gürsoy, Kenan ÇolpanBilişim0,00,8
54Nevotek Bilişimİş GirişimBilişim1,10,6
55ShopiA. Keşişoğlu, H. Can Hür, M. Ödemiş, F. Ulutaş, A. Evren Özol, G. Kabatepe, F. Mehmet Çalkan, M. Sinan KızıldağBilişim0,5
56WordegoKeiretsu Forum, TR Angels, Özel YatırımcılarBilişim0,4
57Eğin EnerjiMMC SanayiEnerji9,00,4
58Rhea GirişimUmut UtkanFinansal Hizmetler0,10,3
59Kafein YazılımVerusatürk GirişimBilişim0,90,3
60Lifemote500 İstanbulBilişim0,3
61Best FruttaMMC SanayiYiyecek ve İçecek49,00,2
62Smarter TVKeirutsu Forum TürkiyeMedya0,2
63Viravira.coÖzel YatırımcılarBilişim0,1
64TİM Akıllı KıyafetlerHub Girişim (Gedik Girişim)Bilişim0,1
65Akfensu Arbiogaz Dilovası Atıksu Arıtma TesisiDilovası OSBhizmet100,0
66Akis Enerjiİş Portföyi; Kangal Elektrik EnerjiEnerji
67Alke Sağılık ÜrünleriTaxim CapitalSağlık
68Alke SağlıkTaxim CapitalSağlık
69AloTechNevzat AydınBilişim
70Altınyıldız Tekstil, BoynerBoyner HoldingTekstil100,0
71Antges EnerjiArtıbir EnerjiEnerji100,0
72Asav LojistikKerry Logistics/AlmanyaUlaştırma
73Atölye Yaratıcı ProjeKyu Collective/ ABDHizmetler
74Başyazıcıoğlu Tekstil’in bazı varlıklarıTexhong Textile Group Ltd/ Hong KongTekstil100,0
75Baylas Otomotiv Citroen operasyonuPSA Group/ FransaOtomotiv pazarlama100,0
76BDR Boya, SDC BoyaElectronics for Imaging/ ABDİmalat100
77Beştepeler EnerjiPan0African Soleil Holdings/ SingapurEnerji100
78Betek Boya (Filli Boya)Nippon Paint Holdings/ Japonyaİmalat95.92
79Bikiltaş EnerjiVicat S.A /FransaMadencilik25
80Bites SavunmaAselsanSavunma51,0
81Cağla Şekerli MamullerLabanh Factory/ S. ArabistanGıda imalat
82Club SalimaSönmez Holding  Otel
83D0Resort Grand Azur OtelTUI Group/ AlmanyaTurizm100,0
84Denge Yatırım HoldingMustafa Uğur Bayraktar Finansal Hizmetler42,9
85Dünya Super Veb OfsetHakan GüldağMedya
86Ekol LojistikAhmet MusulUlaştırma36,0
87Emaş PlastikSumika Polymer Compounds/ Japonyaİmalat100,0
88ERGO SigortaTalanx AG/AlmanyaFinansal Hizmetler100,0
89Evrencik RüzgarAunde Teknik Tekstil ; COYS Tekstil; AcarlarEnerji
90EWE Enerji TürkiyeSocar/AzerbaycanEnerji82,3
91FineDineSavour Ventures/ KuveytYazılım
92FineDineHande EnesBilişim
93Foriba (FIT Solutions)Sovos Compliance/ İngiltereBilişim100,0
94Form VRF SistemleriMitsubishi Heavy Ind./JaponyaHavalandırma
95Fosroc Idea YapıFosroc/ İngiltereİmalat20,0
96Gastro ClubMultinet UpBilişim
97Gediktepe MadencilikLidya Madencilikmaden50,0
98Gelecek Varlık YönetimiGüven Varlık YönetimiFinansal Hizmetler
99Gürsüt ve Progıda’nın bazı varlıklarıAk Gıdaİmalat100,0
100Hacim EnerjiEksim Yat. HoldingEnerji100,0
101Hanva’nın enerji varlıklarıEnerji100,0
102Hanwha Kalyon Güneş EnerjisiKalyon Enerji YatırımlarıEnerji50,0
103Hanwha Kalyon Güneş TeknolojileriKalyon Enerji Yatırımlarıİmalat50,0
104Hexagon MühendislikSBK HoldingHizmet100
105Hidrojen PeroksitUnited Initiators GmbH/ AlmanyaKimya100,0
106IGA HavalimanıKolin InşaatHizmet20,0
107Ilkyaz Su ÜrünleriIlknak Su ÜrünleriSu ürünleri
108Info GroupMetito Holdings Ltd/ BAEToptan ticaret
109ING PortföyTEB PortföyFinansal Hizmetler100,0
110InnobilHürriyet EmlakBilişim
111InoosterAlbaraka Fintech Girişim Ser. YFBilişim
112İddaaDemirören Holding, Scientific GamesMedya
113Kartek Holding MT HoldingBilişim
114Kartoon 3DAlbaraka Fintech Girişim Ser. YFBilişim
115Kent Güvenlik SistemleriTMT100,0
116Kırıntı Turizm GıdaMidpointPerakende gıda100
117KlipssanYaykulİmalat100,0
118Koalay.comHesapkurdu.comBilişim
119KredicoMaher HoldingFinansal Hizmetler
120Makrochemical EndüstriyelDIC Corporation/JaponyaKimya100,0
121Marport Liman İşlet.Terminal Invest. / İsviçreLiman hizmetleri
122MartıWamda Capital; 212 Capital Part./ BAETaşımacılık
123MasomoMiniclip/ İngiltereBilişim100,0
124Mastercard PTS Bilişim HizmetleriCardtek GroupFinansal Hizmetler100,0
125Medek MedikalThe Cooper Comp. / ABDSağlık gereçleri100,0
126MenaPayHande EnesBilişim
127MetamorfozBosphorist Girişim SermayesiBilişim
128Mobven TeknolojiAsseco South Eastern Europe/ PolonyaYazılım100,0
129ModanisaWamda Capital, Goldman Sachs / İngiltereBilişim
130MTL OtoZiraat BankasıOto kiralama
131MultiplanProtan/ Norveçİmalat100,0
132Norm Ambalaj Saica Pack/ İspanyaİmalat100,0
133Number1 TVFashion One/ İngiltereMedya50
134Oba MakarnaFirst Energy Bank /BahreynGıda10,0
135oBiletEBRD; Earlybird VC/ İngiltere, Almanyaİnternet portalı13,5
136ODC İş ÇözümleriAK Portföy Gir. Ser. YF, 212 ve Endeavor Catalyst Bilişim20,0
137Panaroma Bilişim Verifone/ ABDBilişim
138Papirüs OtelcilikTUI Group/ AlmanyaTurizm100,0
139ParaşütMikro ve ZirveBilişim100,0
140ParıltımNewrest Group Int./Fransaİkram hizmetleri
141PerlaBaşdaş MarketlerPerakende gıda100,0
142ProvusKartek Holding Bilişim99,0
143ReengenTurkish private investor(s); IstechYazılım
144Sacem Hayat TeknolojileriEmrah KılıSağlık53,3
145SCA Yıldız KağıtYıldız Holdingİmalat50,0
146SertifierTarvenn Ventures & AdvisorsBilişim
147Socar LNGSocar/AzerbaycanEnerji51
148STEAG Enerji TicaretiOYAK GroupEnerji50,0
149Şafak Elektrik Groupe Sicame/ Fransaİmalat100,0
150Tat NişastaTezcanlar YatırımYiyecek ve İçecek50,0
151TCE Ege KonteynerEge GübreLiman hizmetleri100,0
152Temsa İş MakinalarıMarubeni/ JaponyaOtomotiv51,0
153Thread in MotionStartersHub; Vinci Gir. Ser.İmalat
154THY DO&CO İkram Hiz.DO&CO Aktiengesellschaft /Avusturyaİkram hizmetleri50,0
155Tutumlu AnneEGİAD (Ege Genç İş Adamları Derneği)Bilişim
156TyporamaAppHoldings/ ABDBilişim100,0
157Üçgen Seferihisar RESÜstyapı İnşaat ve MadencilikEnerji
158VideoramaAppHoldings/ ABDBilişim100,0
159Yeni Renkler TelevizyonDenge Yatırım HoldingMedya100,0

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.