Savunma Sanayi Başkanı Demir: ABD, Türkiye’ye cevap vermedi

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir, ABD’nin Türkiye’nin S-400’ler için teknik ekip kurma teklifine cevap vermediğini söyledi. Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füzelerine karşı çıkan ABD’nin teknik endişelerini gidermek için Ankara’nın ilettiği teknik ekip kurma teklifine cevap vermediğini söyledi.

Bilkent Üniversitesi’nde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demir, S-400’lerin teslimat süreciyle ilgili soruya “ABD tarafından bir endişe var ise, yani endişenin kaynağı S-400’lerin Türkiye’de bulunmasından dolayı bir teknik endişe ise, biz bunu tartışmaya konuşmaya hazır olduğumuzu defalarca yineledik. Ama bu anlamda teknik bir ekip oluşturup bu konuyu tartışmak ile ilgili hiçbir adım atmadı karşı taraf” cevabını verdi.

Demir, ABD Savunma Bakanı görevini vekaleten yürüten Patrick Shanahan tarafından gönderilen ve Türkiye’nin F-35 programından nasıl çıkarılacağının ana hatlarının yer aldığı mektup hakkında ise Milli Savunma Bakanlığı’nın çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Demir, “Mektubun muhatabı Milli Savunma Bakanlığı. Onlar tabii bunun üzerine bir çalışma yapıyorlar. Beraber koordinasyon içindeyiz, yakında bir cevap
verilir” dedi.

Savunma Sanayi Başkanı Demir: ABD, Türkiye'ye cevap vermedi 1
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir – Ekonomi Hattı

Shanahan’ın geçen hafta Cuma günü Türkiye’ye ilettiği mektuba ek olarak gönderilen “Türkiye’nin F-35 programına katılımının kademeli olarak sonlandırılması” başlıklı nota göre 31 Temmuz’da ABD’de F-35 eğitimi alan Türk personelin ABD’den ayrılması öngörülüyor.

Ayrıca Türkiye’den F-35’lerde eğitim için yeni pilot ve personel kabul edilmeyecek. Şu anda ABD’de eğitim gören pilot ve personelin eğitimlerine Temmuz sonunda son verilecek.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.