Savunma sanayisine satmak istiyoruz: Kurşun geçirmez mobilya üretecek

Türkiye genelinde 158 mağaza ile hizmet veren Kilim Mobilya, savunma sanayiine yönelik kurşun geçirmez balistik mobilya üretmeye hazırlanıyor... Osman Kılıç'ın haberi...

Türkiye’nin önde gelen mobilya markalarından olan Kilim Mobilya, Ar-Ge yatırımları ile mobilyada akıllı ürün üretimine odaklandı. Kayseri’de 90 bin metrekare kapalı, 215 bin metrekare açık alanda üretim yapan Kilim Mobilya’nın Türkiye genelinde 155 franchising ve 3 şube ile birlikte 158 mağazası bulunuyor. Yurtdışında ise 30 franchising ve 100 satış noktasıyla müşterilerine ulaşan firma, şimdilerde Ar-Ge yatırımlarına ağırlık vererek fonksiyonel mobilya üretimine yöneldi.

Firmanın Kayseri’deki üretim tesisleri, mağazaları ve Ar-Ge Merkezi hakkında bilgi veren Kilim Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Yayla, 30 kişinin istihdam edildiği Ar-Ge Merkezi’nde savunma sanayiine yönelik ürünler başta olmak üzere birçok proje üzerinde çalışıldığını söyledi. Özellikle sınırlardaki askeri personele yönelik kurşuna dayanıklı ve daha hafif mobilya üretmek istediklerini anlatan Yayla, “Kurşun geçirmez mobilya üreteceğiz. Askerler bunu hem savunmada hem de mobilya olarak kullanacak. Dünyada bu teknolojinin örneği yok. Ar-Ge Merkezimizde bu proje üzerinde çalışılıyor. Bu mobilyaları sadece ülkemizin savunma sanayisine satmak istiyoruz. Bakanlıkla da görüştük” dedi.

Ana hedeflerinin fonksiyonel mobilyalar üretmek olduğunu aktaran Yayla, bu çerçevede Ar-Ge Merkezi’ndeki çalışan sayısını da 50’ye çıkaracaklarını söyledi. Yayla, Ar-Ge’de bekleyen 5 projeleri olduğunu, ileride insan hayatını kolaylaştıran akıllı ürünler üreteceklerini kaydetti.

İnsan sağlığına yararlı ürünler üretmeye önem verdiklerini, E-0 belgesine sahip ilk mobilya markası olduklarını dile getiren Yayla, daha çok çocuk mobilyalarını nitelendirmek için kullanılan bu belgeyle tüm mobilyalarda bu sağlıklı teknolojiyi kullandıklarını söyledi.

“36 bin mobilya üreticisi arasında ilk 10’da yer alıyoruz”

Kuruluşu 1976 yılına dayanan ve üretim kapasitesinde ikinci konumda olan Kilim Mobilya’nın değişim ve hızı sembolize eden yeni logosunun da kullanılmaya başladığını dile getiren Yayla, “Mobilya sektöründe 36 bin üretici var ve bunların 16 bini de ihracatçı olarak yer alıyor. 36 bin mobilya üreticisi arasında ilk 10’da yer alıyoruz” dedi.

12 mağaza açacaklar 120 kişiye istihdam sağlayacaklar

Şükrü Yayla, ileride 12 yeni franchise noktası açarak 120 kişiye daha istihdam sağlamayı planladıklarını söyledi.

İKEA’ya da üretim yapıyor

Yayla, İKEA’’nın bazı mobilyalarının da Kilim’de üretildiğini belirterek, “İKEA’nın yanında yerli rakiplerimize de üretim aypıyoruz. Yaysun adı altında bir markamız var, buradaki sünger üretiminin yüzde 30’unun kendi markalarımızda kullanıyoruz. Geriye kalan yüzde 70’lik kısmını da sektördeki diğer mobilya üreticilerine satıyoruz” dedi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.