Steven Young: Teşvik için Ar-Ge merkezi kurmayın, yatırım yapmak için kurun

Otomotiv endüstrisindeki değişime dikkati çeken Steven Young, Türkiye'deki şirketlerin yüzde 80'inden fazlasının 2025'ten sonra yok olacak parçaları ürettiklerini vurguladı ve sanayicilere teşvik almak için değilde yatırım yapmak için Ar-Ge merkezi kurun önerisinde bulundu. -Ekonomi Hattı

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Gazeteci Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü yaptığı “Katma Değerli Büyümenin Anahtarı Olarak İnovasyon ve Girişimcilik” konulu panelde konuşan Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, dünyada son 100 yılın en kapsamlı teknolojik dönüşümünün yaşandığını vurguladı. Bu değişimin otomotiv endüstrisini etkileyecek büyük trendlerinin elektrikli araçlar, otonom sürüş ve bağlanabilirlik olarak ifade eden Young, otonom sürüşün kademeli olarak başladığını, üçüncü kademenin tamamlandığını, 2025 yılında tamamlanması planlanan beşinci kademede araçların her türlü ortamda kendi kendini sürebileceğini belirtti. Steven Young, “Bu hayatımızı muazzam bir şekilde değiştirecek” sözleriyle inovasyonun önemine dikkat çekti. Young: “Bosch olarak 2010 yılından önce bu üç konuyu şekillendirmeye başladık. 2010 yılından bu yana yılda 400 milyon euro yatırdık bu 3 konuyu geliştirmek için. Şu an gelinen noktada bütün ana üreticilerle çalışıyoruz. Bosch, 100 yıl evvel kuruldu. Bir 100 yıl daha olmak istiyorsa bu değişimin bir parçası, tercihen öncüsü olmak zorunda. Bujiyle başlayan yolculuk şimdi apayrı bir yolda gidiyor. Değişim olmazsa tarihe karışırsınız” sözlerini ekledi.

Türk otomotiv yan sanayisi için Young: “En büyük değişim yazılıma elektronik ve yapay zekaya geçmek. Türkiye’deki şirketlerin yüzde 80’inden fazlası 2025’ten sonra yok olacak parçaları üretiyorlar. Opel 2017’de satıldı. Satış değeri 2.3 milyar dolardı. Koskoca Opel. Aynı zamanda İsrail’de sürücüsüz araçlar için teknoloji geliştiren bir yazılım şirketi olan Mobileye satıldı, 15 milyar dolara” değerlendirmesinde bulundu. Steven Young, inovasyon bakış açısının 10 girişimden 9’unun başarısızlıkla sonuçlanabileceğini kabul etmekle başlayacağını ifade etti.

Sanayicilere seslenen Young, “Teşvik almak için Ar-Ge merkezi kurmayın. Yatırım yapmak için kurun. Bu uzun yıllar sürecektir ama bir tutarsa her şeyinizi değiştirir. 2018 yılında Türkiye’de yüzde 24 artış patent başvurusu oranında artış yaşanmış. Son 3 yılda her yıl 2 haneli artış gördüm. İlk 20’de değiliz ama bu anlamda iyi bir başlangıç görüyorum. Yola devam etmemiz gerekiyor. Startuplar da bu noktada önemli” değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.