Suriye’de yabancı askeri güçlerin konuşlanmalarındaki son durum

Suriye'de Barış Pınarı Harekatı'yla sahada yabancı güçlerin konuşlanmalarında önemli değişiklikler meydana geldi.

Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla, ABD harekat mahalindeki üslerini boşaltırken, petrol sahaları civarında yerleşmeye öncelik verdi. ABD’nin boşalttığı askeri üs ve noktaların bir kısmına Rusya girdi. Rus güçleri, ABD’nin çekildiği Sırrin, Sebit, Ayn İsa ve Münbiç’teki Saidiye üssünde konuşlandı. 

Suriye'de yabancı askeri güçlerin konuşlanmalarındaki son durum 1

YPG/PKK ile ilişkisini kuvvetlendiren Rusya, 20 kadar askeri polisini, Haseke’nin YPG/PKK’nın işgalindeki Amude ilçesinde bir askeri noktaya gönderdi.

Ayrıca Rusya, Tişrin Barajı’na, Aynularab’ın kuzeybatısındaki İzaa noktasına ve Aynularab’ın (Kobani) güneydoğusundaki Ayn İsa beldesinde bulunan Silolar Bölgesi’ne de yerleşti. Rus güçlerinin ardından rejim birlikleri de Silolar Bölgesi’ne girdi. 

Rejim, Barış Pınarı Harekatı sürerken, Münbiç’e de Rus güçlerle birlikte girmişti. 

Rusya, ayrıca Kamışlı Havaalanı’ndaki mevcut noktasını da genişletti.

ABD Haseke, Deyrizor ve Rakka’da varlığını sürdürüyor

ABD güçleri, Barış Pınarı harekatı sırasında 16 üs ve askeri noktadan çekilmiş, harekatın durmasıyla 6 üsse geri dönmüştü. 

ABD ordusu, ülkenin kuzeydoğusundaki sınır hattı ve petrol sahalarındaki askeri varlığını güçlendirdi.

Haseke ilinde toplam beş üs ve askeri noktası bulunan ABD güçleri, Haseke’nin Kahtaniye beldesi ve Kamışlı’nın Himo köyü olmak üzere iki bölgede daha askeri nokta kurma çalışmaları yapıyor.

ABD, söz konusu askeri noktalar sayesinde hem Haseke’deki petrol sahalarının güvenliğini sağlamayı hem de Türkiye sınırındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor. 

Petrol sahalarına yerleşen ABD güçleri, halihazırda Haseke’de 5, Deyrizor’da 4, Rakka’da ise 2 olmak üzere toplam 11 üs ve askeri noktada mevcut.

ABD, Deyrizor ilinde iki yeni üs kurmak için çalışmalarını da sürdürüyor. 

Fransızlar ABD ordusu ve YPG/PKK korumasında mevcut

Fransızlar, halihazırda Deyrizor, Haseke ve Rakka illerinde 4 askeri noktada mevcut. Konuşlandıkları askeri noktaların tümünü ABD askerleriyle ortak kullanan Fransızlar, hareket kabiliyetlerini ABD ordusuyla YPG/PKK korumasında sağlayabiliyor.

Fransa’nın terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgelerde 200 civarında askeri bulunuyor.

Deyrizor’da daha önce DEAŞ’a karşı çatışmalarda yer alan Fransız askerleri, şimdi YPG/PKK’lı teröristlere eğitim veriyor.

Fransız ordusunun, YPG/PKK işgalindeki askeri noktaları ise “Haseke ilinin güneyindeki Cibse konutları, Rakka il merkezinin kuzeyindeki ‘Şeker Fabrikası’ üssü, Deyrizor ilinde ‘Ömer’ petrol sahasıyla ‘Tenek’ petrol ve gaz sahası.” şeklinde sıralanıyor.

Fransa, Türkiye’nin gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’nda ABD askerleriyle Rakka’nın Tabka ilçesi ile Aynularab (Kobani) ve Münbiç ilçelerinde konuşlandıkları askeri noktalarını boşaltmıştı.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.