Tahvil piyasalarındaki “indirim” beklentileri Fed’i zorluyor

Küresel tahvil piyasaları faiz indirimi beklentileriyle Fed’i zorluyor. Vadeli piyasalardaki fiyatlama, beklentilerin Fed’in bu yılın sonuna kadar 50 baz puandan fazla faiz indirimine gitmesi yönünde. Para birimleri ABD Başkanı Trump’ın Fed ve ticaret müzakeresi yorumları sonrası karışık seyretti

Asya paraları karışık seyretti

Bölge Borsaları Hong Kong borsası öncülüğünde gerilerken çoğu hazine tahvili yükseldi. ING Groep Ekonomisti Prakash Sakpal, Donald Trump’ın ticaret ve Fed açıklamaları sonrası piyasaların bekle gör modunda olduğunu kaydetti. Uzman, bugünün ajandasında risk iştahını artıracak bir gelişme olmadığını ifade etti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyrederken MSCI Asya Pasifik Endeksi % 0.5 düştü. Tayland bahtı, Hint rupisi, Malezya ringiti yükselirken Güney Kore wonu düştü, Endonezya rupisi yatay seyretti. Filipin piyasası ise tatil nedeniyle kapalıydı. Çin yuanı dün yaklaşık 2 ayın en yükseğine çıkmasının ardından bugün dolara karşı geriledi. Baht hisse senedi ve tahvil piyasasına girişlerle ikinci günde de yükseldi.

Tahvil piyasalarındaki “indirim” beklentileri Fed’i zorluyor

Küresel tahvil piyasaları Fed faiz indirimleri gerçekleşmeye çok yakın gibi davranıyor. Son dönemde getiri eğrisi boyunca faizleri aşağı çeken rallinin ölçeğine bakın. Örneğin, uzun vadeli hazine tahvillerinde faiz geçen haftayı yüzde 1.18 ile bitirdi. Bloomberg Barclays’in ABD, Almanya ve İngiltere de dahil olmak üzere büyük ekonomiler tarafından ihraç edilen menkul kıymetler endeksine göre bu seviye, ABD Başkanı Donald Trump seçilmeden iki hafta önce görülmüştü. Söz konusu hareket, Fed politika yapıcılarının bir sonraki hamlesini yaparken “sabırlı” davranacaklarını taahhüt etmelerine karşın gerçekleşti. Weeden & Co. baş küresel stratejisti Michael Purves, “Bu neredeyse yeni bir tahvil piyasası dayatma şekli. Piyasalar burada Fed’i neredeyse zorluyor.” dedi. Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in 19 Haziran’da gerçekleştireceği bir sonraki politika toplantısında yanıt verme şansı bulacak. Avrupa ve Japonya’daki mevkidaşları, verilerin enflasyonun umulduğu gibi yükselmediğini göstermesiyle son dönemde defansif bir duruş benimsediler. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, enflasyonun ivme kaybetmesi durumunda daha fazla teşvik taahhüdü verdi. MB hareketleri yeni bir küresel genişleme döngüsünün yolda olduğu algısından destek buluyor. Baskı, özellikle 2 ve 10 yıl vadeli hazine tahvili faizlerinin 2018 zirvesinden itibaren 1 puandan fazla düştüğü ABD’de hissediliyor. 2 yıllıkların faizi geçen hafta yüzde 1.77 ile Aralık 2017’den beri en düşük seviyesine geriledi. Vadeli piyasalardaki fiyatlama, beklentilerin Fed’in bu yılın sonuna kadar 50 baz puandan fazla faiz indirimine gitmesi yönünde.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.