Takasbank, risk parametrelerini güncelledi

Takasbank, yürütmekte olduğu bazı hizmet çerçevesinde işlem teminatı hesaplamalarında kullanılan risk parametrelerini, piyasa koşulları dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler sonucu güncelledi.

Takasbank, karşı taraf hizmeti verdiği Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası, Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası ile SWAP Piyasası’nda yürütmekte olduğu hizmet çerçevesinde işlem teminatı hesaplamalarında kullanılan risk parametrelerini, piyasa koşulları dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler sonucu güncelledi. Takasbank’tan yapılan açıklamaya göre, yeni parametreler 21 Kasım Perşembe günü geçerli olacak. Açıklamada şu bilgiler verildi: “Değişen parametreler sonucunda teminat yükümlülüklerindeki olası artış veya azalışlar 21 Kasım 2019 tarihinde gün içi ilk risk hesaplama işlemleri sonrasında üye ekranlarından izlenebilecek olup, üyelerimizce teminat yükümlülüklerine ilişkin gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Yeni parametreleri içeren risk parametre dosyası 21/11/2019 gün içi ilk risk hesaplama anı itibarıyla Takasbank internet sitesinde duyurulacaktır.

21 Kasım 2019 Perşembe günü anlık teminat tamamlama çağrısı takiplerinin 20 Kasım 2019 tarihli risk parametrelerine göre yapılması gerekmektedir. 21 Kasım 2019 Perşembe günü akşamı hesaplanacak teminat tamamlama çağrısı yükümlülükleri ise yeni parametrelere göre olacaktır.”

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.