Taliban Afganistan’da uçak düşürdü

Afganistan’da bir yolcu uçağı Taliban kontrolündeki Ghazni eyaletinde düştü. Yerel medyada uçağın Ariana Afgan Havayolları’na ait olduğuna ve mürettebatla birlikte 83 yolcu taşıdığına ilişkin haberler çıksa da, bölgenin Taliban kontrolünde olması nedeniyle henüz kayıplara ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Saldırıyı üstlenen Taliban ise “ABD askeri personeli taşıyan uçağı Ghazni eyaletinde düşürdük” açıklamasında bulundu. Afgan yetkililer Reuters’a düşen uçağın yabancı bir şirkete ait olduğunu söyledi. Ariana Afgan Havayolları CEO’su Mirwais Mirzakwal da “Düşen uçak bize ait değil” dedi.

Ghazni valisi Wahidullah Kaleemzi TOLOnews’e yaptığı açıklamada “Kayıplara ve havayolunun ismine ilişkin kesin bilgi henüz yok” dedi.

Afganistan’da faaliyet gösteren birçok özel şirket askeri taşıyıcı şirket ve yardım örgütlerinden çalışanları uçak ve helikopterlerle Afganistan genelinde taşıyor.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.