TBMM Başkanı Şentop: ABD Senatosunun Ermeni kararı siyasidir

TBMM Başkanı Şentop, ABD Senatosunun Ermeni kararıyla ilgili "Parlamentoların tarihi olaylarla ilgili karar almasını doğru bulmuyoruz. Bu kararlar siyasi kararlardır." dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bakü’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise dünyanın hızlı bir süreçten geçtiğini, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) üyelerinin geçmişte kaybettiği zamanı telafi edecek bir hızla çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Türk devletleri arasında ticareti kolaylaştıran bir zemin oluşturulması gerektiğini belirten Şentop, ortak dilin oluşturulmasına yönelik daha yoğun çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı. 

Şentop, Özbekistan ve Kazakistan’ın Latin harflerine geçişle ilgili çalışmalarını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Türkiye olarak Azerbaycan’daki reformları takdirle izlediklerini dile getiren Şentop, bu reformların Azerbaycan’ın geleceği açısından hayırlı sonuçlar doğuracağını ümit ettiğini kaydetti.

ABD Senatosunun Ermeni kararı

ABD Senatosunun 1915 olaylarına ilişkin kararı ve Dağlık Karabağ sorununa da değinen Şentop, şöyle konuştu:

“Dağlık Karabağ sorununun uluslararası hukuk bağlamında Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı çerçevesinde çözülmesi gerektiğini her zaman dile getiriyoruz. Dünyanın bu konuda seyirci kalmasını ve Ermeniler lehine kararların alınmasını teessüfle karşılıyoruz. Burada çok yakın zamanda yaşanmış büyük bir katliam var. Buna ses çıkarmamaları, unutmuş olmaları üzüntü verici ve kınanacak durumdur. Eğer katliamlar konusunda objektif ve ilkeli tavır sergilenmezse, çifte standartlarla hareket edilirse dünyada barış ve huzurun sağlanması mümkün olmaz. Parlamentoların da tarihi olaylarla ilgili karar almasını doğru bulmuyoruz. Bu kararlar siyasi kararlardır.”

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.