Tencerede kilo başı gelir 8 doları buluyor, 87 ülkeye uzanıyor

Vahap MUNYAR

KÜTAHYA Porselen’in davetiyle gittiğim mutfak eşyaları, züccaciye fuarı “Frankfurt Ambiente 2020” de ilk işim İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) standına uğramak oldu.

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, beni görünce hareketlendi: 

– Gel birlikte Türk şirketlerinin standlarını gezelim. Sektörümüzün neler yaptığını yakından gör. 

İDDMİB Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Öncel, Talha Özger, Ayşegül Çapan ve Türkiye’nin Frankfurt Ticaret Müşaviri Tansu Günendi ile ilk uğradığımız stant Kahramanmaraş’ta üretim yapan Hascevher oldu.

Hascevher’in standına girerken Öztiryaki’ye 2000’li yılların başlarında Kahramanmaraş’a yaptığım seyahati anlattım:

-O dönemde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanvekilliği görevini yürüten Mehmet Balduk’un davetiyle Kahramanmaraş’a gittiğimde önce dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in konuştuğu panele katıldım. Sonra Hascevher’in fabrikasını gezdim.

Stantta Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanvekili Şahin Balcıoğlu’nu konuk eden Hascevher Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dinçer, fabrikalarına gittiğim günü anımsadı:

– Fabrikamızı ziyaret ettiğiniz dönemde ben öğrenciydim. Amcam Hacı Hüseyin Dinçer’le sohbet etmiştiniz. 

Fatih Dinçer, ardından Hascevher’in bugün ulaştığı büyüklüğü günlük üretim adediyle ortaya koydu:

– Günde 70 bin tencere üretiyoruz. 1000 kişiye istihdam yaratıyoruz.

Şirketin ihracatını merak ettim, paylaştı:

– 87 ülkeye yılda 50 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 95’ini ihraç ediyoruz.

Tencerede yarattıkları katma değer üzerinde durdu:

– Kilo başına ihracat gelirimiz 7-8 dolar düzeyinde seyrediyor. 

Şahin Balcıoğlu 
araya girip Kahramanmaraşlı şirketlerin başarılarına dikkat çekti:

– Frankfurt Ambiente 2020’ye Kahramanmaraş’tan 10 firma ürünleriyle katılıyor. 

Tahsin Öztiyaki de yeri gelmişken sektörün ihracatçı firma sayısına değindi:

– Sektörümüz dünyada 200’e yakın ülkeye ihracat yapıyor. 10 bin doların üzerinde ihracat yapan firmaların sayısı 4 bin 800’ü buluyor. 

1993’te Şerafettin Dinçer ve Hacı Hüseyin Dinçer’in önderliğinde faaliyetlerine Kahramanmaraş’ta başlayan Hascevher, 87 ülkeye 50 milyon dolarlık ihracatıyla başarısını gösteriyor…

Kahve makinesini 40 dolara ihraç ediyor

İDDMİB 
Başkanı Tahsin Öztiryaki önderliğindeki ekiple Korkmaz Mutfak Eşyaları’nın standına geçtik. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Korkmaz, önce mağaza sayılarını paylaştı:

– Ülkemizde 50, yurt dışında da 20 mağazamız var. 90’ı aşkın ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti:

– Yıllık ihracatımız 20-25 milyon dolar dolayında. Kilo başına ortalama ihracat gelirimiz 20 doların altına inmez.

Standda ikram edilen Türk kahvesinin hazırlandığı makineye dikkati çekti:

– Bizim kahve makinemizin cezvesi çeliktir. Örneğin kahve makinemizi 40 dolara ihraç ediyoruz. 

İDDMİB Başkanı Öztiryaki, fuara Türk firmalarının ilgisi üzerinde durdu:

– 184 firma bu yıl Ambiente Fuarı’nda yer aldı. Yeterli stant yeri bulabilsek, sayı daha da artacaktı.

Bu veriler, Anadolu’daki şirketlerin ulaştıkları ihracat rakamları, Turquality’den fuar desteklerine kadar verilen her kuruş teşvikin işe yaradığını gösteriyor…

11 ülkedeki Starbucks’a kahve makinesi verecek

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, yönetim kurulu üyesi arkadaşları, Türkiye’nin Frankfurt Ticaret Müşaviri Tansu Günendi ve bana Türk kahvesi molası için bir başka adresi verdi:

– Hadi hep birlikte Arzum standına gidip kahve içelim.

Standa girince şirketin Starbucks’la yaptığı bağlantıyı anımsattı:

– Arzum, Türkiye’deki Starbucks şubelerine Türk Kahvesi makinesi veriyor.

Arzum İhracat Müdürü Erhan Coşkun, yeni gelişmeyi paylaştı:

– Türkiye dahil, 11-12 ülkedeki Starbucks’ların sahibi Kuveytli Alshaya Group yeni karar aldı. 11 ülkedeki Starbucks şubelerine Türk kahvesi makinasını biz vereceğiz.

Arzum’un toplam ihracat rakamına işaret etti:

– 40 ülkeye 10 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. İhracatın yüzde 60’ını içecek hazırlama kategorisi oluşturuyor.

Çin’deki üretime çözüm arıyoruz

ARZUM Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı’na kendileri gibi Çin’de üretim yaptıran Türk şirketlerinin önümüzdeki dönem planlarını sordum, anlattı:

– Kısa süre öncesine kadar Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı idim. Arzum’un 4 milyon adetlik üretiminin 1 milyon adedi Çin’de gerçekleşiyor. Üretimi yakın başka ülkelere kaydırma, bantların bir kısmını Türkiye’ye getirme gibi çözümler arıyoruz.

Corona virüsü nedeniyle ölümler arttıkça, Çin’de üretim yaptıran şirketlerin tedirginlikleri de tavan yapıyor. Bakalım dünyanın çeşitli noktalarındaki şirketler Çin’den ithalatlarına fren koyabilecek mi?

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.