TÜBİTAK: Metal Sanayi ve Madencilik sektörü, desteğimize ilgisiz

TÜBİTAK, 1501-Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı’na yalnızca KOBİ’lerden başvuru alacağını duyurdu.

TÜBİTAK, 30 Haziran’da sanayi kanadında ana proje başvuru yollarından biri olan ‘1501-Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı’na yalnızca KOBİ’lerden başvuru alacağını duyurdu. Bu büyük değişiklik KOBİ olmayan ve Ar-Ge ile iç içe olan tüm sanayicileri TEYDEB çağrılı alanlarına ve uluslararası fon programlarına yöneltti. Gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunan Sistem Global Danışmanlık A.Ş. Bursa Bölge Koordinatörü Nursel Üstündağ, bu değişikliğin ardından TEYDEB projelerine Haziran ayında ortalamanın üzerinde bir başvurunun gerçekleştirildiğini söyledi.

18 bin 872 projeye 7,1 milyar TL hibe

Bursa Bölge Koordinatörü Nursel Üstündağ; “TÜBİTAK tarafından açıklanan 2018 yılı Kasım ayı verilerine göre 1995-2017 yılları arasında 34 bin 874 adet TÜBİTAK proje başvurusu yapıldı. Bu projelerden 18 bin 872 adedi kabul edilmiş, proje sahiplerine toplamda 7,1 milyar TL’lik bir hibe kazandırıldı. Hibe desteklerinin yüzde 43’ü 1501-Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı üzerinden ilerletildi. Sektörel bazda bakıldığında, desteklerden en büyük payı Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin aldığı görülüyor. Otomotiv ile Makine ve İmalat Teknolojileri ise hibe dağılımında 2. ve 3. sıraları paylaştı. Hibe sıralamasındaki en düşük payı Metal Sanayi ve Madencilik sektörü aldı” diye konuştu.

Programlar 4 ana gruba ayrılıyor

TEYDEB’in kendi programlarını firmaların Ar-Ge ile yakınlığına göre 4 gruba ayırdığının altını çizen Üstündağ, girişimci seviyesindeki bir firma veya şahıs için 1503, 1512, 1513, 1514 ve 1602 kodlu programlara başvuru önerilirken, Ar-Ge ile yeni tanışan bir firma için 1505 programının önerildiğini belirtti. Üstündağ; “Ar-Ge mekanizmasına ulusal anlamda yer alan firmalar için 1507, 1501, 1511 kodlu programlar uygun iken; uluslararası düzeyde Ar-Ge yapan firmalar için 1509 ve Horizon 2020 programları uygun” dedi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.