TürkAkım vanasını Erdoğan ve Putin açacak

Mehmet KARA – İSTANBUL

Rusya’dan gelen doğalgazı Karadeniz’in altından Türkiye ve Avrupa’ya ulaştıran TürkAkım doğalgaz boru hattı projesi resmen devreye giriyor. Tarihi açılışı 8 Ocak Çarşamba günü Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek törenle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yapacak.

Türk-Rus ortaklığıyla hayata geçen ve taşıma kapasitesi 31,5 milyar metreküp olan projenin açılışında iki ülke liderleri bölgesel istikrar ve iş birliği mesajı verecekleri tahmin ediliyor. 

Avrupa’nın gaz güvenliğinde anahtar

Kasım sonunda Avrupa Bağlantı Töreni yapılan, Güney Gaz Koridoru’nun en önemli ayağı konumundaki 1850 kilometrelik TANAP’ın ardından, TürkAkım ile Türkiye, Avrupa’nın doğalgaz güvenliğindeki anahtar rolünü perçinleyecek. TürkAkım projesinin Avrupa’ya gaz taşıyacak ikinci hattı üzerinden Avrupa’ya yıllık 15,75 milyar metreküp doğalgaz akışı gerçekleşecek. Böylece milyonlarca Avrupalının gaz ihtiyacı TürkAkım üzerinden karşılanacak. 

Bağlantı hatları da tamam

Deniz Kısmı 2018 yılı içinde bitirilen TürkAkım’ı, Türkiye’deki iç sisteme bağlayacak TürkAkım-1 bölümü de bir yıldan daha kısa rekor bir sürede tamamlandı. Böylece Rusya’dan Türkiye’ye akacak 15,75 milyar metreküp doğal gaz için vanalar açılmaya hazır hale geldi.

TürkAkım riskler ortadan kalkacak

Uzmanlara göre, TürkAkım, arasındaki ülkeleri by-pass ederek Türkiye’yi Rus doğalgazının ilk alıcısı haline getirip transit riskleri ortadan kaldırıyor. TürkAkım’ın tamamlanmasıyla bölgede yaşanacak muhtemel istikrarsızlıkların Türkiye’nin doğalgaz arzında herhangi bir olumsuz etki yaratamayacağı vurgulandı.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.