Türkiye’de ertelenmişti: Açık bankacılık giderek artıyor

Figo ve FinReach bankalarının Yönetici Ortağı Taner Akçok, açık bankacılığın dünyada giderek yayıldığını ve birçok kıtada günlük kullanım içerisine girmiş durumda olduğunu söyledi. Açık bankacılığın Amerika’dan Çin’e, Avrupa’dan Kanada’ya kadar birçok ülkeye yayıldığını vurgulayan Akçok, “Açık bankacılık birçok kıtada günlük kullanım içerisine girmiş durumda. Açık bankacılık sayesinde müşteriler gerçekten ihtiyaçları olan ürünleri en doğru fiyata ve en kaliteli şekilde sahip olabiliyorlar. Bu da pazarın kendi içerisinde gelişmesi ve olgunlaşması açısından çok önemli.” ifadelerini kullandı. Akçok, bankacılıkta ciddi bir veri akışının söz konusu olduğuna dikkati çekerek, müşterinin hesap bilgileri, kontrat, sigorta, harcama alışkanlıkları gibi birçok bilgilerinin bu sistem içerisinde yer aldığını kaydetti.

Açık bankacılık; bankalar tarafından tutulan müşteri finansal bilgilerinin (ödeme tutarları, yapılan harcama bilgileri, düzenli ödenen faturalar vb.) müşteriler tarafından verilecek izinler doğrultusunda üçüncü partilerin (fintech firmaları) kullanımına açılarak çeşitli hizmetler sunulması uygulaması anlamına geliyor.

“Bankalar bu kadar veriyi toplamalarına rağmen kullanamıyorlar.” diyen Akçok, sözlerine şöyle devam etti:

“Açık bankacılıkla beraber gelişen finansal teknolojiyle şirketler ya da ödeme sistemleri bu verileri kullanmaya başladılar. Bu noktada ise yapay zeka, makine öğretme gittikçe önemli olmaya başladı. Çünkü bankalar her ne kadar bu büyük veri teknolojisine yatırım yapsalar da günün sonunda iş analistiniz kadar iyisiniz. Fakat iş analistine yardımcı olan yapay zeka ve makine öğrenme uygulamalarını ortaya çıkardığınız zaman herhangi bir yerdeki anomali dediğimiz standart sapmanın üzerinde ve altında performans gösteren bir metriki yakalayabiliyorsunuz. Ve bu da size müşterinizle alakalı gerçek bilgiyi ve ihtiyacı anlamanızı sağlıyor.”

Açık bankacılığın geçen sene Türkiye’ye gelmesinin beklendiği ama değişen birkaç politika nedeniyle tarihin ertelendiğini aktaran Akçok, “Açık bankacılık sisteminin kısa sürede Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Bizim buradaki teknoloji altyapımız güçlü ve bankalarımızın da bundaki farkındalığı oldukça yüksek.” diye konuştu.

Türkiye’de bazı bankaların açık bankacılıkla ilgili uygulamalar geliştirdiğini ve bunları pazara sürdüğünü belirten Akçok, Türkiye’de bankaların regülatif düzenlemelerle beraber özellikle verinin korunması noktasında belirli hazırlıklar da yaptığını kaydetti.

Akçok, ayrıca yapılan araştırmalara göre her üç banka müşterisinden birinin finansal kuruluşların hizmetinden memnun olmadığını belirterek, “Bizim burada yapmaya çalıştığımız müşterileri anlamaya çalışmak ve aynı zamanda müşteriye ihtiyacı olan şeyi rekabet pazarında en iyi şekilde satın almasını ya da ulaşmasını sağlamak.” dedi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.