‘Türkiye’deki rüzgar hızı inanılmaz’

GE Yenilenebilir Enerji MENAT CEO'su Moneef, 'Türkiye’deki rüzgar hızı inanılmaz' açıklamasında bulundu. Hüsniye GÜNGÖR'ün haberi..

Türkiye pazarına yabancı yatırımcıların da yoğun ilgisi gösterdiğini ifade eden Al Moneef, “Çünkü pazar olgun, rüzgar durumu ve hızı inanılmaz. GE olarak rüzgar türbini, kule ve jeneratörlerimizi Türkiye’de üretiyor olmamız da yatırımcıları finansal açıdan rahatlatıyor” dedi.

GE Yenilenebilir Enerji, 2017’den bu yana Türkiye’de rüzgar türbin kanadı üretimi de yapıyor. GE bu tesisleri Danimarkalı LM Wind Power’ı 1.5 milyar Euro karşılığında satın alarak bünyesine katmıştı. GE başlangıçta yaptığı 50 milyon Euro yatırımın ardından Bergama’daki tesisi büyütmek için 2019 sonuna kadar 30 milyon Euro ek yatırım kararı almıştı. Bugün 426 çalışanı bulunan tesis tamamlandığında toplam 700 kişi istihdam edecek.

Tedarikçisini ithalatçı yaptı

Bergama kanat fabrikasının herkesin Türkiye’den gittiği 2017 yılında açıldığını hatırlatan Al Moneef “Çünkü pazarın gücüne inandık, buradaki rekabet avantajını gördük. Geçen yıl Avustralya ve Avrupa başta olmak üzere 150’nin üzerinde set ihraç ettik. Türkiye’deki yerel tedarikçimiz de GE’nin kazandırdığı vasıflarla aynı ülkelere ihracata başladı” dedi.

Borusan, Sanko ve Türkerler’e GE türbin

GE Yenilenebilir Enerji, 10 Temmuz’da Borusan EnBW Enerji’nin 138 MW’lık Saros Projesi için 27 Cypress ünitesini temin etmek üzere anlaşma imzalamıştı. Ardından 17 Temmuz’da Türkerler Holding ve RT Enerji ile beş kara tipi rüzgâr santraline toplam 158 MW kapasiteye sahip ekipmanın tedarik edilmesi için anlaşmaya varıldı. Sanko Enerji de 30 Eylül’de, 65 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Gazi 9 Rüzgâr Enerji Santrali için GE’den 4,8 MW’lık Cypress ünitesi sipariş etti.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.