Türkiye’nin dört bir yanından gelen eğitimciler “Back to University” etkinliğinde buluştu

Türkiye’nin 45 ili ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, 270 okuldan 500 eğitimci Yeditepe Üniversitesi’nin “Back to University” etkinliğinde bir araya geldi. Üniversiteden gelen açıklamada, Yeditepe Üniversitesi’nin “Back to University” organizasyonu, 5-7 Nisan ve 12-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Türkiye’nin 45 ilinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 270 okuldan Yeditepe Üniversitesi’ne gelen 500 eğitimci, yıllar sonra bir günlüğüne de olsa öğrencilik yıllarına geri döndü. Kendileri için özel kurgulanan demo derslere katılan eğitimciler, ders saatinde sınıflara girdi, deneyler yaptı, bölümlerle ilgili bilgiler aldı. Yeditepe Üniversitesi’nin bilimsel çalışmaları hakkında sorularına yanıt bulan eğitimciler, kampüste olmanın keyfini yaşadı.

Test çözmenin ötesinde donanımlı birey yetiştirme

Etkinlikteki konuşmasına yer verilen Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İpek Karaaslan, organizasyon kapsamında eğitimcilerin, üniversitenin 13 fakültesinde bulunan 72 bölümünde ve 1 Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun farklı alanlarda seçtikleri derslerle üniversiteyi deneyimleme olanağı bulduklarını bildirdi. Öğrencilerin iş bulabilmelerinin farklı alanlarda donanımlı olmalarına bağlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karaaslan, bu nedenle Yeditepe Üniversitesi’nin öğrencilerin çok farklı yetenekler geliştirerek mezun olmaları için disiplinlerarası eğitime ve çift ana dal-yan dal programlarına çok önem verdiklerinin altını çizdi. Öğrencilerin üniversiteye yalnızca test çözerek geldiğini anlatan Prof. Dr. Karaaslan, ancak üniversitede onların bu dirençlerini kırmak için çok çaba sarf ettiklerini belirtti. Prof. Dr. Karaaslan, “Bu çabaların sonucunda öğrencilerimiz, test çözmenin çok ötesine geçip alanında yetkin, analitik düşünebilen, fikirlerini dile getirebilen insanlar olarak mezun oluyorlar. Bugün 45 bine yakın mezunumuz ile biz çok büyük bir aile olmayı başardık.” ifadelerinde bulundu. Karaaslan, Yeditepe Üniversitesi’nde akademik eğitimin uluslararası standartlarda olduğuna dikkat çekerek, bir kampüs üniversitesi olması nedeniyle üniversitede öğrencilerin sosyo-kültürel olarak kendilerini ifade edebilecekleri alanlara da kolaylıkla ulaşabildiğine vurgu yaptı.

“Kuşak araştırmalarına Yeditepe Üniversitesi’nde başladım”

Kuşak araştırmaları uzmanı Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı Evrim Kuran da etkinlikte “Yeni Nesiller ve Öğrenmenin Yeni Dünyası” konulu bir seminere yer verdi. Kuşak araştırmaları çalışmalarına Yeditepe Üniversitesi’nde başladığını kaydeden Kuran, “Bu işlere başladığım yer tam da burası. 18-19 yıl önce ben de bu kampüste çalıştım. Daha genç bir Evrim iken hayran olduğum, Türkiye’nin en önemli liderlerinden Bedrettin Dalan beyefendi, bana inandı, güvendi ve ben burada 3,5 yıl çalışma fırsatı buldum.” değerlendirmesinde bulundu. Kuran, dünyanın 61 ülkesinde 1,5 milyondan fazla gençle araştırmalar yapan bir yapının parçası olduğunu anımsatarak, Sessiz Kuşak, Baby Boomers, X, Y ve Z kuşakları konusundaki araştırmalarıyla ilgili ilginç bilgiler sundu.

Helikopter ebeveynleri eleştirdi “çocuğunuzun okul whatsapp grubundan çıkın”

Kuran, helikopter ebeveynlere yönelik eleştirilerini yaparak, bugün Türk milli eğitiminin en önemli problemlerinden birinin de abartılı, helikopter ebeveynlik olduğunu dile getirdi. “Çözüm için ilk yapmanız gereken çocuğunuzun okul whatsapp grubundan çıkmanız” önerisini ifade eden Kuran, “Ben şuna inanıyorum eğitimciye güveneceğiz. Eğitimciye güvenmemiz için de tabii ki eğitimcinin kendini, güven veren bir profil haline getirmesi, yaşam boyu öğrenci olması son derece kıymetli.” dedi. Problem çözme becerisi olan çocuklar yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Kuran, bu nedenle çocuklara sorumluluk vermenin önemini dile getirdi. Kuran, dünyada yapılan jenerasyon araştırmalarına göre uyumlu, yaratıcı, duygusal zekası gelişmiş, problem çözebilen bireyler olabilmenin 21. yüzyılın en önemli yetkinliklerinden biri olduğunun önemine işaret etti.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.