Uzmanlar uyarıyor: Piyasadaki köpüklenmeye aldanmayın!

Doların bir yatırım aracı olmadığını vurgulayan uzmanlar; son günlerde altın ve parada yaşanan hareketliliğin, seçim öncesi spekülatif ataklar olduğuna dikkat çekerek uyarıda bulundular. Yurtiçi piyasalarda Dolar/TL kurunun geçtiğimiz Cuma günü; 5,457 lira seviyesinden 5,844 liraya yükselmesi ve bu durumdan altının gram fiyatının da etkilenerek 229,64 liradan 246,77 lira seviyesine artması, seçimler öncesi spekülatif ataklar olarak değerlendiriliyor. Para ve altın piyasalarındaki hareketliliğe dikkat çeken uzmanlar, oluşabilecek köpüklerin geçici olduğu uyarısında bulundu.

’31 Mart seçimlerini hedef alıyorlar’

Piyasa Analisti İslam Memiş, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kayıplarının yüzde 2-3 aralığında gerçekleşirken Türkiye’de bu oranın yüzde 6 olmasının altında her hangi bir gerekçenin yatmadığını vurgulayarak, 31 Mart Yerel Seçimlerinin hedef alındığına dikkat çekti.

‘Dolar bir yatırım aracı değildir’

Para ve piyasa uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise doların bir yatırım aracı olmadığını hatırlatarak; “ABD’deki 10 yıllık tahvillere uygulanan faiz oranlarının yanı sıra İngiltere’deki brexit sürecinin belirsizliği gelişmekte olan tüm piyasaları etkiliyor. Bu hafta başında Endoznezya’dan Brezilya’ya, Meksika’dan Güney Afrika’ya kadar birçok ülke piyasası dalgalanmadan etkilendi. Ancak en çok olumsuz etkilenen piyasa yine Türkiye oldu” dedi.

‘ABD doların daha fazla güçlenmesini istemeyecektir’

Merkez Bankası’nın yatıştırıcı açıklamalarının siyasi söylemlerden daha etkili olduğunu ifade eden Yıldırımtürk; “Kur savaşlarını göz önünde bulundurduğumuzda ABD yönetimi doların daha fazla güçlenmesini istemeyecektir. Euro/Dolar paritesinin 1.11,5 ile 1.15 arasında olacağını düşünüyorum. Altının onsu da 1.295 ile 1.345 aralığında seyredecektir. Kısa vadede altının gramı 245 liraya kadar yükselebilir. Altın dolara göre daha güvenli bir enstrümandır” şeklinde konuştu.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.