Yaklaşık 10 milyar dolar büyüklüğünde: 5’li paket ihalesinde şart ihracat ve yerlilik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kamuoyunda “5’li paket” olarak bilinen ve dünyanın tek seferde yapılmış en büyük hacimli tıbbi cihaz alımlarından biri olan ihale sürecinde, “ihracat” ve “yerli katkı oranı” şartlarının aranacağını söyledi. Bakan Fahrettin Koca, yeni şartlarla ihale sürecine ilişkin, “Önümüzdeki iki üç ayı bence geçmez. Bu yıl her halükarda olabilecek olan bir şeyden bahsediyorum” dedi. Bakan Fahrettin Koca tıbbi cihaz tedariki modelinde, Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması, yerli üretim ve ekosistemin geliştirilmesi hedeflerinin altını çizdi. Sağlık Bakanı, genel olarak, başta ilaç olmak üzere yerlileşme programlarında kamu alım garantileri yanında, ürün bazlı yatırımları fonlamanın da masada olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, ihtiyaç duyulan MRG (manyetik rezonans görüntüleme), BT (bilgisayarlı tomografi), USG (ultrasonografi), DR (dijital röntgen) ve HBM (hasta başı monitör) tedariki için ihale açmıştı. Açılan ihale daha önce de 5 kez ertelendi. İhaleye konu iş hacminin 10 milyar dolara kadar çıktığı vurgulanıyor, bu nedenle küresel çapta ilgi görüyordu. Koca, “5’li pakette temel yaklaşımımız üretim bandının Türkiye’de olması ama montaj üretim tarzında olmaması. Her geçen gün yetkinliğimizin arttığı, fikri mülkiyetin bizde olduğu ve ihracatın yapılabilir olduğu bir yaklaşım içindeyiz” dedi.

“Belli bir bölgeye ihracatın Türkiye üretiminden yapılması” şartı üzerinde durduklarını söyleyen Koca, “Yani ilgili firmalardan herhangi birisi ile örneğin Ortadoğu, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Asya ülkeleri ve Afrika bölgesine sadece buradan ihracatın yapılmasını şart koşuyoruz. Biz alım, geri-alım garantileri oluşturuyoruz, ihracat garantisini de ilgili firmalardan istiyoruz” diye konuştu. Koca, yerli üretimde her bir ürün grubuna yönelik oransal sınırlar tasarlandığını da açıkladı.

İlaçta TÜSEB üzerinden yatırım fonlaması masada

Bakan Koca, sağlığın bütün bileşenlerinde yerelleşmeye önem verdiklerini hatırlatarak “İlaçta biyobenzer ve yeni molekül, inovatif birtakım yaklaşımlar ile ilgili TÜSEB yapısı üzerinden özellikle ürün hedefli fonlama dahil olmak üzere, hangi alanda kimin, neyi, ne kadar yapabileceğini, devlet olarak bizim nerede bir açık varsa kapatmamız gerektiğini de düşünerek, hızla bu noktada yol alalım istiyoruz” dedi.

Aşıda hedef; yüzde 100 yerli

Aşıda yıllık 10 milyar dolarlık dış alım olduğunu hatırlatan Koca, bu alanı “kritik” gördüklerini belirterek, ağustosta yerli difteri ve tetanos aşısının piyasaya sürüleceğini belirtti. Koca, diğer aşılar için de yoğun bir şekilde çalıştıklarını vurgulayarak, “Küba’ya, Güney Kore’ye, Bangladeş’e ekipler gitti. Avrupa’da iletişim içinde olduğumuz bir iki önemli merkez var. Önümüzdeki 5 yılda aşıyı yüzde 100’e yakın yerelleştirelim istiyoruz” dedi.

Sağlık turizmi için kampanya başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2018’de Türkiye’nin 497 bin hasta ağırladığını ve 1.05 milyar dolar dolayında gelir sağladığını belirterek, gelecek 5 yıl içinde bunu 5’e katlamayı hedeflediklerini söyledi. Sağlık turizmi için kurulan USHAŞ’ın (Uluslararası Sağlık Hizmetleri) Türkiye’nin marka olarak konumlanması ve pazarlama için kampanya hazırladığını ve kısa sürede kamuoyuna tanıtacaklarını bildiren Koca, kamu ve özel sağlık kuruluşları, ücretler, ulaşım gibi her türlü bilginin verileceği portalın da hazırlık aşamasında olduğunu duyurdu.

Yoğun hasta gelen Bakü, Batum, Berlin, Köln gibi şehirlerde hasta takip merkezlerinin de kurulmasının planlandığını bildiren Koca, USHAŞ’ın ilaç, malzeme gibi ürünlerin pazarlanması fonksiyonu da bulunduğunu hatırlattı.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.