Yerli otodan egzozcunun payına ne düşer?

Hiçbir şey… Çünkü TOGG’un üreteceği yerli otomuzda egzoz yok. Sadece bizimkinde değil, yakın gelecekte üretilecek olanlarda da egzoz olmayacak.

Egzoz; içten yanmalı motorlarda yayan akaryakıtın gazı… Onun mevcut otolarındaki yerini asla küçümsemeyin. Kaçımızın egzozu kopmuştur ve kaçımız motor gürültüsünden kurtulmak için sanayiye koşmadık…

Egzoz deyip geçmeyin; “büyük kentin yazın egzoz, kışın kalorifer dumanı kokan havasından…” diye söz eder Haldun Taner… Kışın kalorifer dumanından doğalgaz ile kurtulduk. Şimdi sıra egzoz emisyonu ve onun karbon ayak izine geldi.

Burada sözü; otomobil yan sanayiindeki dramatik dönüşüm vaadine getireceğim. Yerli oto, yıkıcı teknolojileri de beraberinde getiriyor. Geleneksel yan sanayi, en köklü değişimin yaşanacağı alanımız olacak.

Egzoz bir simge… Egzozcu da öyle… Onlar yok olacak fakat yerli otomobilin barındırdığı teknolojilerin bir diğerinde yeniden doğacağı kesin… Bursa gibi oto yan sanayinin merkezi, yeni kabiliyetler geliştirmek zorunda…

Gölcük ve çevresi, şimdi var olmayan farklı ve daha teknik KOBİ’lerin yeri olacak gibi görünüyor. Oto sanayilerinde egzozcu olmayacak ama yazılım ve elektronik ağırlıklı yeni uzmanlıklar gelişecek.

Belki de egzozcular, bataryacı olacak. Ya da şanzıman yerini her ne alacaksa onun tamircisi veya geliştiricisi haline gelecekler. Kesin olan şudur; egzoz yoksa egzozcu dönüşecek. Tıpkı geleneksel oto yan sanayicilerin başına geleceği gibi…

30 BİN PARÇANIN ÇOĞU YENİLENECEK

Bir otomobilin, her parçayı en küçük vidasına kadar sayarsak yaklaşık 30 bin parçaya sahip. Yerli otoda tahminen 4 bin 500 parça olacak ve bazı yeni teknolojiler tasarlanacak.
TOGB bunlardan çoğunu yapabilir fakat oto yan sanayi, yeni ve farklı tedarikçiler gerektirecek. Şimdiki yan sanayiciler şimdiden geleceğe hazırlanmalı.

Şeref OĞUZ

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.